Vzad <<  >> Vpred

ŠACH

(6.5.1977)


Problém č. 900

Konrad Bayer a

Arnold Pongrácz

The Era C 1.8.1856

Mat 5. ťahomKontrolná notácia: biely Kh1 Dc4 Se1 Sg8 Jh4 Pd5 (6 kameňov), čierny Ke5 Da7 Va6 Sb7 Sc1 Pb6 f4 (7 kameňov), biely začne a dá mat najneskôr piatym ťahom. Riešenie nášho jubilejného problému (a predposledného do dlhodobej riešiteľskej súťaže) pošlite do 13 dní na adresu redakcie Nedeľnej Pravdy, Štúrova 4, 893 39 Bratislava, s poznámkou ŠACHOVÁ SÚŤAŽ (pri adrese).


Prvá skladateľská súťaž

Hoci šachové problémy sú známe už viac ako 1200 rokov, myšlienka usporiadať súťaž šachových skladateľov vznikla až pred 121 rokmi. Presne 30. decembra 1855 bol vypísaný v šachovej rubrike anglického týždenníka The Era (ktorú viedol J. Löwenthal) turnaj v skladaní priamych matových úloh bez obmedzenia počtu ťahov. Jeho zasielacia lehota 1. mája 1856 bola neskôr predĺžená do 1. augusta 1856, išlo o turnaj anonymný (autori vystupovali pod heslami), ale na rozdiel od dnešných súťaží, skladatelia konkurovali nie jednotlivými problémami, ale zásielkami 6 problémov. Je pritom zaujímavé, že vo vypísaní sa výslovne zdôraznil zákaz posielať podmienkové problémy alebo samomaty. Za rozhodcov boli menovaní W. Grimshaw, H. Turton, J. Kling, B. Horwitz, E. Ranken, E. Falkbeer a ako hlavný rozhodca S. Angas. – Do súťaže došlo 16 zásielok a päť zo šiestich rozhodcov dalo na prvé miesto šesticu úloh s anglickým heslom "All is well that ends well", za ktorou sa neskrýval nikto iný, ako známy viedenský skladateľ a rodák z Olomouca, Konrad Bayer. Druhú cenu taktiež suverénne získal Frank Healey z Londýna. Viac cien udelených nebolo, ale podľa posudkov rozhodcov na ďalších miestach skončili zásielky Grahama Campbella z Londýna a potom dvojice autorov Konrada Bayera a Arnolda Pongrácza. Prirodzene, to je pre nás najzaujímavejšie, lebo Pongrácz (1810-1890), v tom čase už Trnavčan, bol prvým slovenským šachovým skladateľom. Keďže zrejme často býval vo Viedni, je veľmi pravdepodobné, že ku kompozičnému šachu ho priviedol práve Bayer. Ich spoločné problémy (jedna trojťažka, dve štvorťažky, dve päťťažky a jedna šesťťažka) v priemere síce zaostali za samostatnou zásielkou Bayera, ale podľa vtedajších kritérií mali tiež veľmi dobrú úroveň. Najlepšie o tom svedčí naša dnešná päťťažka, pekná, zaujímavá a dokonca aj "modelová". Riešiteľom dá iste veľa práce: kto ju správne rozrieši, dostane v súťaži 5 bodov.


Úspech Slovana Bratislava CHZJD

Nedávno skončený ďalší ročník celoštátnej ligy v praktickom šachu vyhrala prekvapujúco Slávia Hradec Králové s 18 bodmi z 13 zápasov, ale len lepším pomerom bodov z jednotlivých partií pred Slovanom Bratislava ChZJD. Na ďalších miestach skončili ÚDA Praha, Tesla Karlín Praha, KPS Brno atď. Žiaľ, druhý slovenský účastník, BAZ Bratislava, získal na predposlednom mieste len 6 bodov, a spolu s ďalšími tromi oddielmi ligu opúšťa.


Vzad <<  >> Vpred